Listing all results (7865)

A golden crown

This task is designed to assess how well students understand using density.The task is set in the context of determining if a crown is made from pure gold. Figures are given for the volume and mass of the crown. Information is also presented for the density of gold and silver.Examples are given of student work to use...
Publication date:
2010 to date

2 files

0

0
Not yet rated

Yogurt

This task is designed to assess how well students understand proportional reasoning and measures set in a practical situation.The task is set in the context of a company producing tubs of yoghurt. There is a series of questions relating to production that include calculating; profits, stocking of the machine filling...
Publication date:
2010 to date

4 files

0

0
Not yet rated

T-shirt sale

This task is designed to assess how well students understand percentage calculations and special offers.The task shows three T-shirts with different prices. A special offer states that all three may be purchased together for a discounted price. There are various tasks to complete, including calculating the percentage...
Publication date:
2010 to date

4 files

0

0
Not yet rated

Sale

This task is designed to assess how well students understand value for money and relating this to a graph.A graph is presented with six points. The graph plots price against weight for different bags of sugar. Students answer various questions relating the weight and price of bags. They must then determine which point...
Publication date:
2010 to date

4 files

0

0
Not yet rated

Comparing value for money: baseball jerseys

This is a problem solving lesson, designed to help you assess how well students are able to:Interpret a situation and represent the variables mathematicallyInterpret and evaluate the data generated and identify the break-even pointThe problem is set in the context of the cost of baseball jerseys. Jerseys are to be...
Publication date:
2010 to date

2 files

0

0
Not yet rated

Shelves

This task is designed to assess how well students understand proportional reasoning and how it relates to graphs.The task is set in the context of making shelves by using planks of wood supported by three bricks at each end. Students investigate both the materials and costs involved for making different numbers of...
Publication date:
2010 to date

4 files

0

0
Not yet rated

Junior mathstraks 11-12: fun number activities

 Lesley Higgin's tried and tested activities in this volume will enliven hundreds of classrooms and homework sessions across the world. An experienced teacher ans author, she brings practicality and a sense of fun to what can often seem dull learning and reinforcement tasks.The Junior Mathstraks series...
Publication date:
2016

Physical resource:
Book

0
Not yet rated

A million dollars

This task is designed to assess how well students understand proportional reasoning.The task is centred around burgers costing $3.50 and $1 000 000. Students must calculate various quantities related to the two initial figures. As an example, one question asks;‘How many years does it take to earn 106 dollars if you...
Publication date:
2010 to date

4 files

0

0
Not yet rated

100 People

This task is designed to assess how well students understand applying proportional reasoning to humanitarian statistics.In the 1990s researchers calculated that if there were just 100 people in the worldThere would be 20 children25 people would not have food and shelter17 people would speak Chinese8 people would speak...
Publication date:
2010 to date

4 files

0

0
Not yet rated

25% sale

This task is designed to assess how well students understand repeated percentage reduction.The task begins with reducing the price of a jacket by 25%. The sale price of the jacket reduces by 25% on a further three occasions. A statement is made that ‘four reductions of 25% must mean the jacket is then free’, students...
Publication date:
2010 to date

4 files

0

0
Not yet rated

Pages

View all publishers